Program aktywna profilaktyka raka piersi poprzez samobadanie piersi
Wstęp
Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych). Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza. Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.
Adresaci programu
Kobiety w wieku 20-40 lat.
Termin spotkań
Spotkania profilaktyczne odbywają się raz w miesiącu dla Pacjentek zadeklarowanych w centrum medycznym DSCM. Terminy spotkań w ramach punktu doradczego położniczego dostępne w Rejestracji.
Organizacja programu
Zapisy osób zainteresowanych udziałem w programie, spełniających określone w programie kryteria, przyjmowane będą osobiście bądź telefonicznie w rejestracji. Edukacja z zakresu profilaktyki raka piersi i naukę samobadania piersi będzie prowadziła położna. Liczba miejsc ograniczona.
Cele programu
- Zapoznanie z czynnikami ryzyka raka piersi
- Motywowanie do aktywnej profilaktyki raka piersi
- Zapoznanie z zasadami samobadania i samokontroli poprzez palpacyjne badanie piersi i obserwacji własnego ciała
Komunikacja
Informacja o programie na stronie internetowej przychodni. Informacja na tablicach ogłoszeń. Ulotka dot. samobadania piersi.
Finansowanie
Program zostanie w całości zrealizowany ze środków własnych placówki. Akcja bezpłatna dla Pacjentek.