Program szczepień profilaktycznych dzieci przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2019-2023
Wstęp
Rozpoznanym czynnikiem sprawczym raka szyjki macicy są onkogenne wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenia genitalnymi typami tych wirusów wywołują różnego typu zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. Wirus przenoszony jest drogą płciową. Biorąc pod uwagę, ze najwyższe ryzyko zakażenia tym wirusem występuje w ciągu pierwszych 5 lat od momentu inicjacji seksualnej, najlepszą grupą do szczepienia powinny być dzieci i młodzież przed rozpoczęciem aktywności seksualnej (dziewczynki 10 -16 - letnich).
Profilaktyka raka szyjki macicy sprowadza się przede wszystkim do redukowania częstości występowania nowych zachorowań i ograniczenia roli czynników nasilających podatność na chorobę (profilaktyka pierwotna), oraz działań zmierzających do wczesnego wykrywania objawów (profilaktyka wtórna).
Adresaci programu
Co rocznie do programu zostaną zaproszone uczennice z Gminy Brzeg Dolny, które ukończyły 13 lat (rocznikowo). Szczepienia będą dobrowolne, za zgodą rodziców. Program obejmuje dziewczynki zadeklarowane do centrum medycznego DSCM.
Termin szczepień
Szczepienia będą wykonywane, zgodnie z listą dziewcząt przekazanych przez Urząd Miejski w Brzegu Dolnym, prowadzoną przez personel pielęgniarski od czerwca do sierpnia każdego roku.
Organizacja programu
- Przeprowadzenie zajęć edukacyjno-informacyjnych dla dziewcząt objętych programem, ich rodziców i wychowawców w zakresie przeciwdziałania zakażeniu HPV.
- Przedstawienie opiekunom i dziewczętom informacji o szczepieniu profilaktycznym przeciwko wirusowi HPV.
- Dziewczęta, których rodzice wyrażą zgodę na szczepienia zostaną objęte bezpłatnym szczepieniem w placówce służby zdrowia, która będzie realizatorem programu. Szczepienia będą wykonywane po uprzedniej kwalifikacji lekarskiej
Cele programu
- Poprawa zdrowia poprzez zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy.
- Ukształtowanie właściwych nawyków higienicznych u dziewcząt klas I szkół gimnazjalnych.
- Podniesienie poziomu świadomości zdrowotnej młodych dziewcząt i ich rodziców.
- Zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstaniu.
- Popularyzowanie nawyku systematycznego wykonywania badań w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
Komunikacja
Informacja o programie na stronie internetowej gminy i przychodni. Informacja na tablicach ogłoszeń. Ogłoszenia parafialne. Informacja w lokalnej prasie i TV.
Finansowanie
Program zostanie w całości zrealizowany ze środków pochodzących z budżetu Gminy Brzeg Dolny. Akcja bezpłatna dla Pacjentek.